Рівненська обласна бібліотека для молоді провела цикл заходів до річниці вшанування сумнозвісного бою під Крутами (29 або 30 січня) 1918 року: вечір вшанування «На Аскольдовій могилі український цвіт» та вечір-реквієм «Крути – бій за майбутнє». Ці трагічні події лишили глибокий слід у національній пам’яті. До нас завітала  молодь Рівненської гуманітарної гімназії та Рівненського вищого професійного училища ресторанного сервісу та торгівлі.

Під час заходів ведучі розповіли детальніше про цю історичну подію, хронологію та персоналії. Наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Вони розпочали збройний наступ. З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, Київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Ведучі звернули особливу увагу слухачів на те, що відступаючи після виснажливого бою, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Один загін студентів у сутінках втратив орієнтир і вийшов на станцію Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

Загинули молоді, а ми (символічно навіть) провели наші заходи для нашої молоді, адже вони є історичними наступниками поколінь. А також ми переглянули фільм «Крути – молода кров» та декілька історичних відеороликів. Після показу відбулося обговорення. Приємно, що ініціювали її саме присутні в залі.

Як і сучасників, так і нас зараз трагічно вражає загибель 27 молодих юнаків, які потрапили у полон до більшовиків та були страчені.  У 2006 році на залізничній станції Крути відкрито меморіал пам’яті полеглих, у 2012 році на місці дерев’яного хреста, де покояться їх останки на Аскольдовій могилі у Києві, встановлено кам’яний хрест.

Молоді люди залишилися глибокими під враженнями. Дякуємо вам за увагу!

Share: