З нагоди Дня пам’яті Героїв Крут Рівненська обласна бібліотека для молоді провела цикл заходів для студентської молоді: Історична довідка «Їх подвиг живий, неповторний і вічний» та Вечір історичної пам’яті «На Аскольдовій могилі поховали їх…». Ці трагічні події лишили глибокий слід у національній пам’яті, важливо, щоб цю історію знала молодь.

           Фахівці зазначили, що Крути – це залізнична станція на Чернігівщині, відома з оборонних боїв (29 або 30 січня) року перед наступом більшовиків на Київ. Адже, наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки.

           Ведучі розповіли, що з кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, Київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

           Найтрагічнішою сторінкою стало те, що відступаючи після виснажливого бою, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Один загін студентів у сутінках втратив орієнтир і вийшов на станцію Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Також присутні ознайомилися з відео-документальними  матеріалами даної історичної події, зокрема фрагментами фільму «Балада про Крути».

           Бібліотекарі зазначили, що кров Героїв Крут як вічний вогонь української волі і нагадує усім нам про обов’язок працювати на благо рідної землі. Дякуємо всім за вашу увагу та до наступних зустрічей!

Share:

administrator