Для учнів Рівненського ліцею №12 провели годину реквієм «Пропусти Чорнобиль крізь серце».

Бібліотекар зазначила, що Чорнобильська катастрофа стала для України національною катастрофою, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки, Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка огородила ядерну енергетику завісою секретності.

Старший науковий співробітник  Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Українець, яка була учасником  етнографічної  експедиції  в Зону відчуження, розповіла молоді про аварію з розповідей очевидців. Через тиждень після катастрофи почали евакуйовувати людей з Чорнобильської зони. Влада запевняла, що всі повернуться до своїх домівок. Люди плакали, бо розуміли, що ніколи не повернуться. Цих людей ніхто не хотів приймати на ночівлю, бо боялися радіації. Будинки були пограбовані.

 Екологічна експедиція обстежувала покинуті території, пам’ятки історії і культури не повинні були зникнути. В 1999 році Алла Українець працювала в одній групі з Ліною Костенко, Ростиславом Омеляшко, Андрієм Панчишиним. Присутні мали змогу побачити фотографії з експедиції.

Алла Миколаївна розповіла, що під експедиції  серце стискалося від болю, коли проходили по місту привид Прип’ять, стрес від зарослих хащами сіл, рудого лісу.

Багато пам’яток архітектури в Чорнобильській зоні було знищено. Етнографи ставили відмітки на будинках, які вже обстежили. Робили дезактивацію речей, які вивозили як експонати.

І сьогодні ми схиляємо голову не тільки перед минулим, але й перед теперішнім героїзмом персоналу ЧАЕС, енергетиків та рятувальників.

Сподіваємося, що ця зустріч спонукала задуматись, що людина відповідальна не лише за сьогоднішній день, а й за завтрашній.

Share:

administrator